Práce na Novém Zélandu

Vytisknout

Práce v zemědělství na Novém Zélandu je patří mezi fyzicky náročnější. Minimální hodinová mzda na Novém Zélandu je NZD $13.00. Průměrné výdělky na severní ostrově jsou  $13.50 NZD za hodinu a na jižním se pohybují okolo $13.50 - 16.20 NZD za hodinu.V případě, že dostáváte úkolovou mzdu (kontrakt) počítejte s výdělkem $120 NZD za jeden pracovní den, tyto mzdy jsou uvedeny před zdaněním.  Daň je odvozena podle vašeho výdělku. Zálohové odvody na daň z příjmu činí cca 20% a při odjezdu z Nového Zélandu nezapomeňte požádat  o vrácení části odvedených záloh na daň.

Práce na farmách začíná obvykle od 7 hodin ráno a končí kolem 17.00. Pracovat je možno od pondělí do soboty, někdy v průběhu hlavní sezóny i v neděli. V případě, že dostáváte hodinovou mzdu - máte nárok na dvě 15 minutové přestávky a jednu půlhodinovou na oběd. Patnáctiminutové přestávky jsou hrazeny zaměstnavatelem, půlhodinová ne. V případě úkolové mzdy záleží pouze na Vás, kdy si uděláte přestávku.

 Výplaty probíhají obvykle každý čtvrtek nebo pátek na Váš novozélandský bankovní účet.

Mezi nejúrodnější a také nejlepší oblasti, kde najít sezónní práci na Novém Zélandu patří oblast zvaná Hawkes Bay. Tato oblast produkuje více než 50 % veškerého exportu ovoce. Město Hastings se také často nazývá ovocnou kolébkou Nového Zélandu (fruit bowl of NZ).

Oproti jiným zemím se na Novém Zélandu nemusíte bát, že nenajdete práci. Práce je zde tolik, že vás farmáři rádi přivítají, protože se jim každá ruka k dobru hodí.


Podmínky pro práci na Novém Zélandu

 1. Pracovní vízum (Working Holiday Visum)
 2. IRD daňové číslo (IRD Tax Number)
 3. Bankovní účet (v někteých případech)


Pracovní povolení a pracovní vízum na pracovní prázdniny

Vyřízení pracovního víza není tak složitá a dlouhodobá záležitost. O toto vízum lze zažádat buď online nebo ručním vyplněním formulářea odesláním na nejbližší imigrační úřad, který je v Londýně:

Immigration New Zealand,
Mezzanine Floor
NZ House,
80 Haymarket,
London, SW1Y 4TE
UNITED KINGDOM

O Working Holiday Vízum lze požádat i na Novém Zélandě, ale tato možnost je velmi složitá a finančně náročnější (např. drahé lékařské vyšetření).

Podmínky pro udělení WHS víza na Nový Zéland

 • občan ČR s trvalým pobytem + český pas (s platností alespoň o 3 měsíce delší než je plánovaný pobyt)
 • věk 18 - 30 let dovršených v den podávání žádosti
 • žadatel nesmí na NZ cestovat s dětmi
 • žádost mohou podat i manželé
 • dostatečná finanční zásoba - na zpáteční letenku
 • také musíte mít hotovost ve výši $NZ 4,200
 • Working holiday vízum můžete obdržet jen 1 za život
 • splnění základních zdravotních podmínek
 • WHS je platné po dobu 12 měsíců od prvního vstupu na NZ (můžete zde vztoupit i několika násobně, tzn. odletět např. na dovolenou)
 • pro jednoho zaměstnavatele můžete pracovat maximálně 3 měsíce - tzn. že na toto vízum nelze sehnat stále zaměstnání
 • po dobu pobytu musí být žadatel pojištěn

Oficiální požadavky pro obyvatele České republiky naleznete na http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/czechwhs.htm

Pro získání WHV, musíte mít cestovní pas se strojově čitelnou zónou (platnost pasu musí být minimálně o 3 měsíce delší než je plánovaný pobyt na Novém Zélandu).  Také budete potřebovat fotografii pasového formátu. Pokud žádáte online, tak tato potřeba fotky pro vás neplatí.
Mezi požadavky je také uvedena hotovost ve výši 4200 novozélandských dolarů (akceptují se doklady, jako jsou výpisy z bankovního účtu, nebo kreditní karty), podle zkušenosti cestovatelů se tato částka nekontroluje a bohatě stačí mít kreditní kartu.
Dále musíte k žádosti přidat doklad o zaplacení vyřizovacího poplatku a také mohou po vás někdy chtít i rezervaci zpáteční letenky.
Poplatek
za vyřízení tohoto víza je 75 liber.

V případě, že jste byli v uplynulých pěti letech před požádáním o vydání WHV v rizikové oblasti, musíte přidat rentgenový snímek hrudníku (autorizované kliniky v ČR jsou pouze v Brně a Praze). Podrobnosti o zdravotních požadavcích a rizikových zónách nalezne na http://glossary.immigration.govt.nz/healthrequirementstemporary.htm

Při vyplňování Working Holiday Víza nezapomeňte vyplňovat kolonky bez diakritiky!! Počítejte s tím, že imigrační úřad na NZ je vytížený, a tak vybavení vaší žádosti trvá většinou 1 měsíc.

Working Holiday Vizum lze prodloužit o další 3 měsíce - musíte si vyzvednout formulář na některé pobočce imigračního úřadu na Novém Zélandu - http://www.immigration.govt.nz/migrant/general/aboutnzis/contactus/ a nebo si jej stáhněte z internetu zde. Následně vyplníte formuláře a ty odešlete spolu s 2 pasovými fotkami a 120 novozélandskými dolary na nejbližší imigrační úřad. Také musíte připojit k této žádosti dokument, který dokládá, že jste pracovali v zemědělství (např. kopie výplatních pásek). Vše lze také odevzdat a zaplatit na přepážce na imigračního úřadu. Počítejte s dobou vyřízení cca 1 měsíc. Prodloužené vízum není multivstupové - tzn. že nemůžete během extra 3 měsíců opustit zemi a znovu se vrátit.

IRD tax number (IRD daňové číslo)

Proto, aby jste mohli pracovat na Novém Zélandu, budete potřebovat IRD daňové číslo, které si můžete vyřídit na Novozélandském vnitrozemním úřadě (New Zealand Inland Revenue). Pokud nebudete mít toto číslo, tak budete muset zdanit vaše výdělky mnohem vyšší daní (emergency tax), než je normální. K získání IRD je potřeba vyplnit formulář IR595 a odeslat jej na vnitrozemský úřad na Novém Zélandu.

Postup pro vyřízení IRD

 1. Stáhněte si formulář pro vyřízení daňového čísla (formulář IR595) na www.ird.govt.nz
 2. Vytiskněte a vyplňte si tento formulář.
 3. Aby jste získali daňové číslo IRD, musíte mít trvalé bydliště (adresu pobytu). Pokud ji nemáte, můžete si ji dočasně koupit na těchto stránkách.
 4. Dále budete potřebovat fotokopie dvou dokumentů - pas a mezinárodní řidičská licence.
 5. Následně vezměte vyplněný dokument a kopie pasu a řidičáku na novozélandskou poštu (New Zealand Post Shop), kancelář automobilové asociace (Automobile Association offices) nebo do kanceláře PickNZ.
 6. Potvrzení vašeho IRD čísla vám bude posláno na vaši adresu za cca. 8-10 dnů. Také můžete zavolat na některý z úřadů a zde vám také sdělí vaše číslo. Více informací o daních naleznete na NZ Inland Revenue website.

Bankovní účet

Někteří zaměstnavatelé mohou vyžadovat vyplácení mzdy přímo na váš novozélandský bankovní účet. Pro vyřízení bankovního účtu budete potřebovat trvalou adresu na Novém Zélandu. Ačkoliv jsou banky opatrné při otevírání účtů pro cestovatele - vysvětlete jim, že jste zde s ročním vízem a vše by mělo být bez problémů.

Seznam hlavních bank:

Užitečné je vědět, že banky na Novém Zélandě otvírají od 9:30 a zavírají v 16:30. O víkendech a svátcích mají zavřeno.

 

Typy práce na Novém Zélandu


Sklizeň ovoce a zeleniny, balení, zpracování a prostříhávání

Práce po celý rok Tato oblast patří mezi nejrozšířenější a také nevyhledávanější. Farmáři nepožadují žádnou speciální praxi.

Oblast: Northland, Auckland, Bay of Plenty, Hawkes Bay, East Cape, Nelson, Marlborough, Canterbury, South Canterbury, Otago, Waikato, Taranaki, Manawatu, Central North Island, Wairarapa, Southland 

Práce v balírnách ovoce

Jedná se o jednodušší práci, kde jde především o přebírání a balení ovoce. Pracovní doba se dělí na ranní a odpolední směnu tj. od 7.30 do 16.30 a od 17.30 do 00.30 hodin. Pracovat je také možné od pondělí do soboty. Platové podmínky jsou různé, ale většinou dostanete hodinovou mzdu v rozmezí NZD$13.50 - 16.20/hodinu. Během pracovní doby jsou dvě 15 minutové přestávky, které jsou plně hrazeny a jedna 30 minutová, která hrazena není.


Sběr jahod, malin, borůvek a dalších plodin

Populární práce probíhající většinou každý den a to od rána (rozednění) do večera (soumraku). Práce je obvykle placena kontraktem tj. úkolově podle množství, které nasbíráte. Tudíž pracovní doba záleží na vaší odhodlanosti a síle si vydělat. Průměrné výdělky se pohybují kolem NZD $120 za jeden pracovní den. Sběr borůvek na Novém Zélandu je velmi rozdílný od evropského stylu sběru, což můžete sami posoudit podle velikosti pole na fotografii v Galerii obrázků.
Oblast: Hawkes Bay


Sběr třešní

Sběr třešní patří k náročnějším pracím. Práce začíná v půlce prosince a nejrušnější sezóna začíná po Vánocích. Sběr končí obvykle v půli února. Tento druh práce je placen úkolově - za každý nasbíraný 5 kg kyblík (bucket) dostanete 4-7,5 $ NZD. Tato práce je vázána na počasí a při dešti se nesbírá a také se čeká až třesně uschnou. Třešně se sbírají se stopkou a nesmí mít praskliny a jiné deformace.
Oblast: Blenheim a Alexandra-Cromwell


Sběr dýní, tzv. pumpkin picking

Fyzicky velmi  náročná práce, ale také velmi dobře placená. Sběr dýní začíná obvykle první týden v lednu a konči v polovině května. Sbírá se ve skupině 10 až 14 lidí. Mzda je vypočítávána na základě nasbíraného množství (naplněných košů). Výdělky se pohybují průměrně kolem NZD$140 až NZD$200/den.


Sběr, balení a prostříhávání kiwi

Kiwi ovoce je další možností pro Vaši práci na Novém Zélandu. Práce probíhá skoro po celý rok - 11 měsíců (postřik, sběr, prunning, balení). Sběr tohoto ovoce začíná podle počasí na konci dubna. Práce se provádí většinou ve skupinách. Skupinu tvoří 6 až 10 lidí, výdělek se rozděluje mezi všechny členy skupiny rovnoměrně. Kiwi se sbírá nezralé, a proto se nemusíte bát, že jej pomačkáte - můžete je tak rychle škubat. Bag kiwi nasbíráte průměrně za 1-1,5 min a 600 kg bin na kiwi lze nasbírat ve 4 lidech za 15 min. Pokud narazíte na dobrý tým, lze za den nasbírat 30-32 binů (za jeden lze dostat kolem 24 NZD). V případě, že se sbírá zlaté kiwi (sbírá se zralé - náchylné na pomačkání), je tato práce placena hodinově a to v rozmezí NZD$13.50 - 16.20/hodina. Následný sběr kiwi, prostříhávání a jarní úpravy těchto stromků jsou placeny na kontrakt tedy podle počtu kusů. Kiwi se sbírá pouze suché, takže pokud večer prší, tak další den čekáte až uschne. Sběr kiwi může dělat menší potíže vyšším jedincům a tato práce patří celkově mezi velmi fyzicky náročné. 
Oblast: Bay of Plenty (Tauranga, Te Puke) a okolí Hastings, Motueky a Nelson


Sběr jablek

Patří mezi nejoblíbenější práce vyhledávané backpackery. Nejvyhledávanější oblastí je Hawkes Bay (Hastings a Napier) a Tasman Bay (Nelson a Motueka). Tato práce patří mezi nejsnáze nalezitelné, protože když začne sezóna trhání jablek - farmáři berou všechny lidi. Práce v jablečných sadech obsahuje následující činnosti:

 •  thinning (protrhávání) - konec listopadu až začátek prosince, první etapa, kdy se protrhávají poškozené, malé jablka, aby zbytek měl dostatek prostoru pro růst. Proto musíte každý velký trs protrhat, aby se větve pod tíhou nezlomily a ostatní jablka měly dost živin na růst. Tento druh práce je ohodnocen většinou úkolově - za protrhaný strom (cena se odvíjí od velikosti od 1NZD - malý stromek protrhaný za cca 5 min až po 4 NZD - větší strom - práce na 20 min).
 • sběr jablek -  začíná koncem ledna, a končí koncem dubna. Jablka se sbírají do bagů (kyblíků), které máte připevněné k pasu. Do tohoto bagu se vleze mezi 20-25 kg jablek a po jejich naplnění se vysypávají do velkých dřevěných beden - binů (vleze se zde 400 kg), které bývají umístěný buď na začátku řádků nebo také v jejich průběhu. Při vysypávání jablek do binů si musíte dávat pozor na otlučeniny (bruising), protože velké množství takhle poškozených jablek může vést ke snížení vašeho ohodnocení za bin. Tato práce je placena úkolově - za bin jablek dostanete v rozmezí 25-45 NZD. Cena za natrhaný bin se také odvíjí od odrůdy jablek. Průměrný sběrač nasbírá kolem 5 binů jablek. Jablka se musí sbírat se stopkou a také si musíte dát pozor na poškození slupky a na různé poškozené jablka (hniloba, plíseň).
 • pruning (průklest) - začátekv červnu. Většinou tuto činnosti provádí specialisté

Počítejte s tím, že začátek a konec jednotlivých prací se může lišit v závislosti na počasí a na poloze, kde se nacházíte. Všeobecně je jižní ostrov Nového Zélandu oproti severnímu ostrovu zhruba o dva týdny zpožděný.

 

Práce na vinicích - práce skoro na 11 měsíců v roce. Tato práce patří k jedné z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších prací batůžkářů (backpackerů). Na vinicích narazíte na následující typy prací: zastřihávání mladého vína, protrhávání vína, odstraňování lístků, montáž ochranných sítí proti ptactvu, sběr vinné révy. Nejčastěji budete při této práci ohodnoceni hodinovou mzdou. Na podzim a v zimě se setkáte nejčastěji s práci nazvanou prunning  a wrapping, kde jste ohodnoceni úkolovou mzdou. Průměrný pracovní je schopen si vydělat NZD $120 až NZD $160, někteří až NZD $200 za jeden den práce.

Sběr hroznů - začíná začátkem března. Sběr probíhá ve skupině lidí a hrozny se stříhají speciálními nůžky a poté se dávají do bedniček. Tato práce je velice rychlé a často se pracuje pouze do 1 hodiny odpoledne, ale i tak si vyděláte velké množství peněz.

Prunning (protříhávání) - začíná polovině května až začátkem června, úkolová práce kde je možno vydělat mezi $140 až $200 za osm a pul hodin práce. Při této práci se prostříhávají mladé a staré vinné stromky. Na stromku se provádějí většinou 3 základní operace: 

 1. Prostříhávání (prunning) - probíhá na konci sezóny, kdy opadá z vinné révy listí. Pomocí speciálních nůžek se odstraňují staré větve a na révě se nechá 3-5 větví, které se později přivážou na drát. Tato práce je fyzicky i technicky náročnější a tak se doporučuje spíše pro kluky.
 2. Vytrhávání (Stripping) -  vytrhávají se všechny nepotřebné větve, které jsme si před tím vystříhali. Práce fyzicky náročná spíše pouze pro kluky.
 3. Ostřihování (Trimming)  - speciálními nůžkami se odstraňují malé větvičky a výhonky na ponechaných větvích. Jde o práci fyzicky také náročnou a tato práce je vhodná také spíše pro chlapce.

Wrapping  (navazování) - úkolová práce kde je možno vydělat mezi $120 až $180 za osm a pul hodin práce. je práce vhodná převážně pro dívky. Jde o to navázat větve, které byli zanechány chlapci na drát, aby mohli na jaře vyprodukovat nové výhonky a tím pádem i nové víno.

Training a singling  - jedna z prvních jarních prací s mladými rostlinkami révy. Provádí se tzv. singlování mladých rostlinek, kdy rostlinky jsou naroubované na oddenku (rootstock) a z nich musíme vybrat tu nejsilnější a nejpřímější a ostatní odstranit. Fyzicky nenáročná práce vhodná i pro dívky. Výdělky se pohybují kolem $14.00 na hodinu a nebo úkolově od počtu udělaných rostlin, častý výdělek mezi $120 až $180 za osm hodin práce.

Budrubbing - tato práce probíhá na jaře, kdy na rostlinách starších 2 let začínají růst mladí výhonky od kořene. Tyto výhonky zpomalují růst a produkci, a tak se musí odstranit od kořene zhruba do výšky kolene. Mzda hodinová - $14.00 i úkolová.

Taping - tejpovací pistolí (taping gun) se páskuje stonek révy k bambusové tyčce na 3-4 místech. Tato práce je spíše vhodnější pro kluky, protože vyžaduje určitou sílu v dlani při stlačení pistole.  Mzda nejčastěji hodinová - $14.00 na hodinu.

Wire lifting - prochází se řádkami a zvedaní se dráty, podpírající výhonky. Fyzicky náročná práce vhodnější pro kluky. Úkolová mzda, výdělky $120 až $180 za osm hodin práce.

Leaf plucking - leaf plucking znamená protrhávání listí, které stíní dozrávajícím hroznům. Fyzicky nenáročná práce vhodnější pro chlapce i dívky. Hodinová  i úkolová mzda.

Netting - tato práce se vykonává těsně před dozráním hroznů, kdy se pokládají sítě, chránící hrozny před ptáky. Práce je vhodná jak pro chlapce, tak pro dívky. Mzda je nejčastěji hodinová.

Nailing - zatloukávání hřebíků, klipsen nebo skob do dvoumetrových sloupů, které drží podpůrné dráty. Fyzicky náročná práce vhodná pro kluky. Úkolová mzda, výdělky mezi $120 až $170 za osm hodin práce.

Oblast: Marlborough (Blenheim), Hawkes Bay (Hastings, Napier), Havelock north, Canterbury (Christchurch), OtagoEast Coast, Nelson

 

Ostatní druhy prací na Novém Zélandu:

Mlékárenství a zpracování mléka, stříhání ovcí – skoro po celý rok po celém uzemí Nového Zélandu, ale hlavní koncentraci pracovních příležitostí naleznete spíše na jižním ostrově. Stříhání ovcí je placeno úkolově (velmi dobře) a jedná se o fyzicky náročnější práci, protože musíte ovci při stříhání udržet.

Oblast: Waikato, Waipukurau/Central Hawkes, Bay, Central North Island, Manawatu, Wairarapa, South Canterbury

Mrazírny a zpracování masa – červenec až srpen a říjen až květen

Oblast: Waikato, Waipukurau/Central Hawkes, Bay, South Canterbury, North Otago

Rybolov - červen až září

Oblast: Mid North/Kerikeri, South Canterbury

Práce v lyžařských oblastech – červen až září. Výhodou je, že často dostáváte benefity jako permanentky atd. Pokud se budete zajímat o tuto práci nesmíte minout Queenstown, Mt Hutt nebo Ohakune. Mezi hlavní lyžařské střediska patří: Coronet Peak (lyžařské centrum Queenstown), Craigieburn Valley (Canterbury), Hanmer Springs, Mount Dobson, Mt. Cook National Park, Mt.Hutt (Queenstown), Porter Heights (Christchurch), Rainbow Valley a The Remarkables (Queenstown). Pracovní pozice jsou následující: instruktoři lyžařů, snowboardistů, prodavači lístků, obsluha v restauracích, pomocné práce v hotelech, hrabači sněhu atd.

Oblast: Tongariro, Marlborough, South Canterbury, Central Otago

Cestovní ruch - listopad až únor a lyžařské oblasti červen až září

Oblast: Resorty a turistická města jako je Paihia, Taupo, Rotorua, Queenstown, Te Anau

 

Sezónní práce na Novém Zélandu:


Pracovní agentury na Novém Zélandu:

Kompletní seznam pracovní agentur naleznete v naší publikaci CD Práce na Novém Zélandu.


Ubytovny pomáhající s hledáním práce:

  Kompletní seznam ubytoven poskytující pomoc s hledáním práce či výměnou ubytování za pomocné práce nalznete v naší publikaci CD Práce na Novém Zélandu.

  Professional Joomla Templates - 888 Poker Review